Często zadawane pytania

Często zadawane pytania

Poniżej znajdują się odpowiedzi twórcy narzędzi Avatar Harrego Palmera na najczęściej zadawane pytania.

Jak byś siebie opisał?

Nie opisałbym..(śmiech) W porządku, zrobię to! Hardcorowy wizjoner! Wizjoner – z powodu mojej wiary w stworzenie oświeconej cywilizacji planetarnej. Hardcorowy – bo aktywnie działam na rzecz jej stworzenia i nie rezygnuję z rzeczy, w które wierzę.

Jakie jest prawdziwe zadanie do wykonania na tej planecie? Stawać się bardziej uważnym, przypominać sobie,
że esencja naszej natury nie zna przemocy, oraz zwiększyć ilość współczucia i współpracy na świecie.

Co to znaczy oświecenie?

To zaprzestanie myślenia o sobie jako o ograniczonej, zdefiniowanej jednostce. To znaczy, że Twoja perspektywa poszerza się tak bardzo, że obejmuje wszystkie aspekty i punkty widzenia życia.

Kiedy przyjmiesz taki punkt widzenia, że nie ma nic, co istnieje, co nie byłoby częścią Ciebie, że nie ma nikogo, kto nie byłby częścią Ciebie, że każdy osąd, jakiego dokonujesz jest samooceną, że każda krytyka, jaką wydajesz jest samokrytyką, wtedy z mądrością staniesz się bezwarunkową miłością, która będzie światłem dla świata.

Kiedy uświadamiasz sobie swoją prawdziwą naturę – niezdefiniowaną i nieustannie obecną – rozpoznajesz, że nie ma takiego zysku, na którym wszyscy byśmy nie skorzystali i żadnej straty, z powodu której wszyscy nie ponosilibyśmy kosztów.

Dlaczego postawiłeś sobie za cel stworzenie oświeconej cywilizacji planetarnej?

W swoim życiu zajmowałem się wieloma rzeczami i w większości z nich odnosiłem sukcesy. Ale praca, która naprawdę mnie ekscytuje, ta, która sprawia, że czuję się naprawdę dobrze, to przyczynianie się do powstania oświeconej cywilizacji planetarnej. To jest motywacja pochodząca z czegoś znacznie głębszego i czystszego niż służenie tylko sobie samemu.

Jak masz zamiar odnieść sukces, kiedy innym się nie powiodło?

Mój plan jest prosty: pomóc ludziom wokół Ciebie przebudzić się poza granicami ich darwinistycznego snu umysłu. Po tym, jak sobie uświadomią kim naprawdę są, gdzie się znajdują i co się właściwie dzieje, pokazać im jak przekazywać te lekcje dalej. Oczywiście, jeśli chcesz ich wartościowych wysiłków w pełnym wymiarze godzin, są pewne ekonomiczne i społeczne realia, które powinny być rozpatrzone i uwzględnione. Ludzie lubią pomagać innym, ale lubią też żyć wygodnie i czuć się bezpiecznie z przyjaciółmi. Zatem lekcje muszą być wystarczająco wartościowe dla ludzi, którzy je otrzymują, aby byli usatysfakcjonowani płaceniem uczciwej ceny.

Jedną z rzeczy, której się nauczyłem z własnego doświadczenia to to, że służba innym, jeśli jest przekazywana dobrze i w zapewniającym środki do życia kontekście ekonomicznym, jest zaraźliwa. Pomóż komuś, okaż dobroć, a następną rzeczą, którą ktoś będzie chciał zrobić będzie przekazanie jej komuś innemu. To jest moja strategia przyczyniania się do powstania oświeconej cywilizacji planetarnej. Zamierzam stwarzać, w wystarczającym ekonomicznym kontekście, epidemię współczucia.

Co to jest Avatar?

Avatar jest dziewięciodniowym, samodoskonalącym treningiem przekazywanym przez Avatar Master. Narzędzia Kursu Avatar są synergią ćwiczeń, dryli i procedur, które, prawidłowo rozumiane i używane, wzmacniają Twoją zdolność do życia w sposób zamierzony. Są wybitnie skutecznymi narzędziami do przejmowania kontroli nad swoim życiem. Jeśli potrzebujesz zidentyfikować i rozpoznać sabotujące Cię przekonanie albo zachowanie, narzędzia Kursu Avatar mogą Ci pomóc. Jeśli chcesz stworzyć harmonijny związek, albo osiągnąć sukces, albo po prostu osiągnąć przyjemny stan radości i zadowolenia, narzędzia Kursu Avatar mogą Ci pomóc. Są one także skuteczne w usuwaniu smutku i stresu z Twojego życia, w odbudowaniu Twojego zdrowia i osiągnięciu spokoju umysłu.

Czy Avatar jest religią?

Avatar nie jest religią. Nie ma członków Avatar. Wśród ludzi, którzy ukończyli kurs są przedstawiciele wszystkich religii i nikt nie chce zmieniać ich przekonań na inne. Kurs Avatar jest klarownym programem samorozwoju nieskrępowanym przekonaniami, członkostwem sektowym albo innymi quasi-religijnymi rytuałami. Z tego powodu jest to ruch o wielkim potencjale ludzkim. Absolwenci kursu szybko się zgadzają co do tego, że „to najpotężniejszy, najczystszy program samorozwoju dostępny za jakąkolwiek cenę”.

Czy Kurs Avatar jest częścią ruchu New Age?

Nie pochodzę z tamtego środowiska. Jest on dla mnie nawet trochę zbyt dziwaczny. Większość ludzi zaangażowanych w Avatar również nie miało doświadczenia z New Age. Zazwyczaj wcześniej wykonywali praktyczne zawody: lekarza, inżyniera, prawnika, polityka, człowieka biznesu. Na przykład menedżer stosuje Kurs Avatar by ukierunkować w jednym celu przekonania swoich pracowników i zapobiec przedostaniu się do jego biura przekonań, które mogłyby sabotować jego projekty – ponieważ to są przekonania prowadzące do sukcesu. To samo sprawdza się w życiu osobistym. Ktoś, kto jest przekonany o swojej nieatrakcyjności znajdzie dowód na potwierdzenie swoich przekonań i będzie samotny. Ale kiedy ta sama osoba dowie się, skąd wziął się u niej ten pomysł i go zarzuci, wtedy inni ludzie zaczną ją bardziej lubić. Kurs Avatar może w tym pomóc.

Dlaczego za Kurs Avatar się płaci?

Kiedy zacząłem Kurs Avatar, pomyślałem: ”Ludzie, którzy pracują dla dobra, powinni być dobrze opłacani”. Generalnie wyzyskiwacze się wzbogacają, a Matki Teresy tego świata pozostają biedne.

Chciałem zmienić tę sytuację, tak, aby każdy, kto pracuje po to, aby uczynić ten świat lepszym, dostawał godziwe wynagrodzenie. Tą drogą pozyskujemy dobrych współpracowników. Wymiana dobrze płatnej pracy na działania Kursu Avatar także buduje jego atrakcyjność. Co więcej, motywuje to studenta do wyciągnięcia maximum z kursu. To dziwne, ale ludzie są bardziej skorzy by coś zmienić, kiedy się za to płaci, niż kiedy to jest rozdawane za darmo.

Dla mnie pieniądze nie mają znaczenia. Większość pieniędzy, które zarabiamy jest przeznaczana na działalność międzynarodową. Nie znam żadnego Avatar Master, który przekazuje kurs z powodu pieniędzy. Są prostsze sposoby na wzbogacenie się. Nie, pierwszą motywacją jest chęć zmiany czegoś na tym świecie. My tylko zaświadczamy, że dla tego celu nie trzeba poświęcać osobistego dobrobytu.

To samo odnosi się do mnie. Nie jestem zainteresowany bogactwem. Żyję skromnie. Kurs Avatar był dla mnie w pierwszej kolejności sposobem na danie światu czegoś od siebie. Miałem bardzo łatwe życie i jestem za to wdzięczny. Ale nie chciałem siedzieć z założonym rękoma. I nie odkryłem lepszego zajęcia niż praca na rzecz świata, w którym inni też mają się dobrze. Gdybyś mnie zapytał o mój ostateczny cel, odpowiedziałbym: stworzyć „katalizator” do integracji wszystkich systemów przekonań.

Jak działa Kurs Avatar?

Kurs Avatar wyposaża Cię w narzędzia do zamierzonej restrukturyzacji przekonań, które kształtują schematy w Twoim życiu.

Twoje przekonania są najpotężniejszą siłą wpływającą na Twoją egzystencję. Określają, co i w jaki sposób postrzegasz. Wpływają na Twoje myśli, Twoje oczekiwania i Twoje działania. Kształtują Twoją osobowość. Wpływają nawet na rezultat Twoich działań i sposób, w jaki inni Cię postrzegają i na Ciebie reagują.

Kurs Avatar pomaga Ci w zbadaniu i odkryciu niezgłębionych, trzymanych w podświadomości przekonań, które powodują, że Twoje życie wygląda w taki, a nie inny sposób.

Kto bierze udział w Kursie Avatar?

Studenci pochodzą z najprzeróżniejszych środowisk – od mnichów do liderów finansjery – i reprezentują szeroką gamę systemów przekonań – od fundamentalistów do ateistów. Większość z nich stwierdza, że Kurs Avatar zwiększa ich zrozumienie życia, tolerancję i współczucie dla innych.

Czy dla Harrego Palmera istnieje prawda?

Nie wiem. Istnieją fakty. To, że upadło drzewo to jest fakt. Może nawet prawda. Problemem jest, dlaczego to drzewo upadło. Jeden uważa, że z powodu burzy. Drugi twierdzi, że dlatego, że miało przegniłe korzenie. Trzeci sądzi, że zostało zjedzone od środka przez insekty. I każdy z nich znajdzie dowody na to, że ma rację. Tak długo, jak pytamy „dlaczego?”, mówimy o przekonaniach, a nie o prawdzie.

Ludzie myślą, że przekonania są faktami. Dla kogoś może się wydawać faktem, że jedna osoba jest lepsza od drugiej. Oczywiście to tylko przekonanie. Ale ludzie usilnie się go trzymają, co stwarza dużo problemów. Moje rozwiązanie brzmi: jeśli zobaczymy, że doświadczamy tego, w co wierzymy i pozwolimy sobie na trochę niepewności, nie zamykamy się w pułapce jednej prawdy do końca naszego życia – prawdy, która czyni nas nietolerancyjnymi względem osób, które za prawdziwe uważają coś innego. Wtedy przestajemy być więźniami, stajemy się odkrywcami. Jeśli „coś wiesz”, to innymi słowy wierzysz, że masz rację. Ty określasz, co jest prawdziwe. Ale w tym samym momencie zamykasz się na inne możliwości. I na inne punkty widzenia. Myślę, że lepiej cieszyć się wzajemnie różnymi przekonaniami, niż o nie walczyć.

Dlaczego materiały Kursu Avatar są poufne?

Jest mnóstwo prostych powodów, dla których część materiałów jest poufna, ale najważniejsze z nich wymagają wyjaśnienia.

Kurs Avatar to dużo więcej niż filozofia, co powie Ci każdy student, który ukończył go z pomocą licencjonowanego Avatar Master. Są lekcje słowne i lekcje światowe. Lekcja słowna to próba przekazania komuś własnego doświadczenia przez wypowiedziane lub zapisane symbole. Lekcja słowna może informować, bawić lub inspirować. Lekcja słowna może być bardzo przyjemna, ale nie należy jej mylić z lekcją udzielaną przez świat.

Lekcja światowa, to coś, czego osoba doświadcza w swoim życiu. To coś, czemu faktycznie stawia czoła. Z lekcji światowej wychodzi zmieniona, bardziej doświadczona, większa! Lekcja słowna rzadko ma taki wpływ.

Lekcja światowa jest unikalnym osobistym doświadczeniem, nie wymaga tłumaczenia na symbole lub dźwięki, aby była zrozumiana. To zaangażowanie w obserwację wydarzeń takich, jakimi się pojawiają.

Kurs Avatar składa się z lekcji słownych i lekcji światowych. Lekcje słowne służą tylko temu, by wprowadzić studenta do jego własnych lekcji światowych. Lekcje słowne przekazywane na Kursach Avatar są mało istotne w porównaniu do lekcji światowych, które otwierają się przed studentem.

Kursy Avatar wymagają obecności dobrze wyszkolonych, zdyscyplinowanych Avatar Master, by zapewnić zastosowanie technik Kursu w życiu. Kurs Avatar staje się wartościowy jeśli jest przekazywany jako lekcja światowa i jako pomoc w jej przyswojeniu.

Kurs Avatar, prawidłowo prowadzony, przygotowuje daną osobę do zintegrowania jej lekcji światowych bez zbędnych słów. Wprowadzonej do technik Kursu Avatar osobie życie nagle zaczyna się jawić jako lekcja światowa, której najbardziej potrzebuje się nauczyć. Samo życie staje się nauczycielem.

Przez strzeżenie poufności materiałów Avatar i zezwalanie na ich nauczanie tylko osobom, które przekazują je we właściwy sposób, każdy doświadczający Kursu Avatar otrzymuje swoje własne, unikalne lekcje światowe.

Źródło: About Harry Palmer – strona poświęcona Harremu Palmerowi (jęz. angielski)